معرفی پروتکل BACnet

منبع: اندریمان

این پروتکل BACnet  یا  Building Automation and Control Network یک استاندارد بین المللی است که در بیش از ۳۰ کشور جهان استفاده می شود در ابتدا در سال ۱۹۸۷ توسط جامعه مهندسان سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه در امریکا (ASHRAE) توسعه پیدا کرد...

تعداد بازدید : 2288 - تاریخ خبر : دوشنبه 25 تیر 1397 - 01:11  

این پروتکل BACnet  یا  Building Automation and Control Network یک استاندارد بین المللی است که در بیش از ۳۰ کشور جهان استفاده می شود در ابتدا در سال ۱۹۸۷ توسط جامعه مهندسان سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه در امریکا (ASHRAE) توسعه پیدا کرد.  BACnet  یک پروتکل ارتباطی است که به منظور برقراری ارتباط بین سیستم های اتوماسیون خانگی و کنترلی مانند سیستم روشنایی، سیستم تهویه و سرمایش و گرمایش، سیستم اعلام حریق و تجهیزات مربوط به آنها با برنامه های کاربردی مدیریتی  طراحی شده است و مکانیزم هایی را فراهم می کند تا دستگاه ها بتوانند اطلاعات و دیتا های خود را صرف نظر از وظیفه خاصی که در سیستم انجام میدهند انتقال دهند.

توسعه پروتکل BACnet در سال ۱۹۸۷ در جلسه افتتاحیه کمیته استاندارد پروژه آغاز شد. این کمیته با همکاری گروه های کاری مختلفی برای رسیدن به یک استاندارد تلاش می کرد. هر کدام از گروه های کاری تمرکز خود را بر روی یک موضوع گذاشته بودند و اطلاعات جمع آوری شده خود را در اختیار کمیته اصلی قرار می دادند. ۳ گروه از اولین گروه های کاری عبارت بود از: گروه کاری Data Type و Attribute Working،  گروه کاری Data format  و  گروه کاری Application Service .

BACnet  توانست در سال ۱۹۹۵ به استاندارد ASHRAE/ANSI و در سال ۲۰۰۳ به استاندارد ISO 16484-5 دست یابد. اکنون BACnet  تحت نظارت مستقیم و همیشگی کمیته استاندراد Standing ASHRAE 135 است.

این پروتکل از همان ابتدای آغاز به کار خود تاثیر بسیاری بر صنعت کنترل HVAC داشته است. در سال ۱۹۹۶ شرکت Alerton  ایجاد خط تولید کنترل کننده های HVAC تحت پروتکل BACnet  را از ایستگاه های کاری اپراتور گرفته تا کنترل کننده های کوچک VAV ، اعلام کرد. شرکت های دیگری نیز چون Automated Logic  و Delta Control نیز این مسیر را ادامه دادند. در تاریخ ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۷، به تعداد ۹۶۱ شناسه فروش در سراسر جهان ارائه شده که نشان از گستردگی استفاده از این پروتکل دارد. مشخصات این فروشندگان را می توان در وب سایت BACnet  مشاهده کرد.

این پروتکل تعدادی از سرویس هایی را که برای برقراری ارتباط بین دستگاه های ساختمان مورد نیاز است، ارائه می کند. این خدمات شامل ارائه  سرویس هایی چون Who-Is، I-Am، Who-Has، I-Have که برای شناختن دستگاه ها و اشیا استفاده می شود و نیز خدماتی چون Read-Property  و  Write-Property برای به اشتراک گذاری داده ها استفاده می شود، است. پروتکل BACnet  همچنین از تعدادی از لایه های فیزیکی یا ارتباطی پشتیبانی می کند مانند: ARCNET، Ethernet، ارتباط نقطه به نقطه با RS-232، BACnet/IP، ZigBee و LonTalk.

BACnet یک مجموعه کاملی از پیام های کدگذاری شده را برای انتقال داده های باینری، آنالوگ و الفبایی بین دستگاه ها فراهم می کند که محدود به مواردی چون  مقادیر ورودی و خروجی باینری سخت افزاری، مقادیر ورودی و خروجی آنالوگ سخت افزاری، مقادیر آنالوگ و باینری نرم افزار، مقادیر رشته متن، مقادیر رشته های متنی، فایل ها و منطق های کنترلی نمی شود. این مجموعه اطلاعات هر سیستم اتوماسیون ساختمان یا کامپیوتر کنترلی را به صورت یک ساختاری از داده ها که Object نامیده می شود جمع آوری می کند که ویژگی ها و جنبه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری و بهره برداری از دستگاه ها را نشان می دهد. به عبارت دیگر این سیستم یک ابزار برای شناسایی و دسترسی به اطلاعات دستگاه ها بدون نیاز به دانستن جزئیات طراحی داخلی و پیکر بندی آنها فراهم می کند.

 

مقایسه بین پروتکل های BACnet و Modbus و LonWorks

تا همین اواخر هیچ استاندارد و پروتکل صنعت شبکه ای برای اتوماسیون ساختمان وجود نداشت و کاربران مجبور بودند از بین سیستم های مختلف و تولیدکنندگان انتخاب کنند. امروز سه پروتکل مختلف BACnet و Modbus و LonWorks در این زمینه وجود دارد که هر سه مورد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. طبق یک نظر سنجی در سال ۲۰۱۱ حدود ۶۲ درصد از سیستم های اتوماسیون ساختمان  دارای حداقل یک برنامه تحت  پروتکل BACnet بودند که این میزان برای پروتکلLoWorks ، ۴۰ درصد و برای پروتکل Modbus ، ۳۰ درصد بوده است.

Modbus:  Modbus  یک پروتکل شبکه بسیار مناسب برای سیستم های اتوماسیون صنعتی و به طور ویژه برای اتصال تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه این پروتکل برای کاربرد های صنعتی مناسب است اما سادگی آن می تواند یک ابزار مفید در اتوماسیون ساختمان باشد.

 

LonWork:  LonWork  یک پروتکل شبکه ارتباطی است که برای ساختن برنامه های اتوماسیون ساختمانی در پهنای باند کم طراحی شده است و برای استفاده در شبکه در بین دستگاه ها از طریق خطوط شبکه برق، فیبر نوری و … مناسب است.

اخبار مرتبط

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان