معماری سخت افزاری OTT/IPTV

منبع: اپتیکال فیبر

سرویس OTT/IPTV از نظر سخت افزاری به دو صورت مختلف عرضه می شود:
1- اپراتوری
2- سازمانی

تعداد بازدید : 1670 - تاریخ خبر : دوشنبه 8 مرداد 1397 - 03:20  

در نسخه اپراتوری، از دستگاه گیرنده سخت افزاری، با بکارگیری فناوری روز جهانی و بدون استفاده از نرم افزار برای دریافت سیگنال ورودی، تبدیل آن به فرمت مناسب و در نهایت ارسال آن از طریق شبکه استفاده می شود. این دستگاه قابلیت نصب 14 کارت مختلف را بنا به محل استفاده و نیز نیازمندی کارفرما دارد. هر کارت نصب شده در کیس اصلی قابلیت دریافت سیگنالهای ماهواره ای/سیگنالهای پخش زمینی(DVB-T/T2)، انکودر صدا و تصویر(DVB-S/S2، HD/SD SDI) و ترنسکدر OTT را دارد. انتخاب نوع کارت ها در این پلت فرم با توجه به نیاز مشتری انجام می شود. همچنین این پلت فرم سخت افزاری قابلیت تعریف افزونگی سخت افزاری را نیز علاوه بر تمامی موارد افزونگی نرم افزاری دارد. سخت افزار این پلت فرم بر خلاف تمامی پلت فرم های داخلی که عموماً چینی و کیفیت نامناسبی برای سرویس های بزرگ دارند، از یک شرکت اروپایی تامین شده است و توسعه نرم افزارهای آن که گلوگاه اصلی سرویس ها و سیستم های تلویزیونی IPTV/OTT است بصورت کاملاً داخلی توسط شرکت فاطر رسانور آینده انجام شده است.
در نسخه سازمانی، سخت افزارهای عمومی موجود در بازار بکار گرفته شده است. این سخت افزارها با بکارگیری کارتهای سخت افزاری موجود در بازار و توسعه نرم افزارهای مورد نیاز برای راه اندازی آنها در کامپیوترهای صنعتی آماده ارائه به بازار شده است.
کیفیت سرویس سازمانی شرکت فاطر رسانور آینده با بکارگیری مناسب و سفارشی سازی مطمئن این کارتهای سخت افزاری و ضمانت اجرایی شرکت فاطر رسا نور به بازار عرضه می شود. این بسته سخت افزاری/نرم افزاری با هدف بکارگیری در ساختمان های مسکونی، هتل ها، سازمان ها و بطور کلی تمامی مکان هایی که دارای شبکه کنترل شده باشند طراحی و توسعه داده شده است و امکان بکارگیری آن برای ارائه سرویس های شهری و اپراتوری نیز وجود دارد. از نقطه نظر سرویس های نرم افزاری، تفاوتی بین سرویس اپراتوری و سازمانی شرکت فاطر رسانور به جزء ضریب دسترسی بالاتر سرویس اپراتوری، وجود ندارد.

A: سرور مدیریت:
این سرور مدیریت کلیه دارایی های موجود در سیستم تلویزیون کابلی را انجام می دهد. این سرور مسئولیت مدیریت کاربران، مدیریت منابع ورودی، مدیریت ترنسکدرها، مدیریت انکودرها، مدیریت فضای ذخیره سازی و دیگر بخش های مربوط به سرویس را بر عهده دارد. ویژگی های اصلی این سرویس در ذیل آورده شده است.
مشخصات سرور مدیریت:

• تعریف کاربران و نقش ها
• تعریف ورودی های سیگنالها
• تعرف خروجی های شبکه
• تعریف و مدیریت ابزارهای دسترسی نظیر ست تاپ باکس(STB)،گوشی موبایل و مرورگر وب
• مدیریت کانالهای زنده
• اتصال به سیستم های جانبی مانند نرم افزارهای هتلی، دوربینهای نظارتی، BMS و...
• مدیریت محتوای درخواستی
• مدیریت سرویس های ارزش افزوده
• مدیریت تبلیغات متنی/تصویری

B: سرور ذخیره سازی:
این سرور به عنوان منبع ذخیره سازی محتوا در سرویس های پخش درخواستی و شیفت زمانی مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری مورد استفاه در این سرور بر اساس تعداد مشتریان نهایی و نیز ضریب همزمانی آنها تعیین می شود. بطور عمومی در سرویس های اپراتوری از فناوری SAN و در سرویس های سازمانی از فناوری NAS استفاده می شود.همچنین فضای مورد نیاز در این سرور کاملاً مبتنی بر نیازمندی مشتری انتخاب و در بهره برداری استفاده می شود.

C:سرور پشتیبانی و افزونگی:
نظر به اهمیت سرویس های اپراتوری و سازمانی مهم، تهیه نسخه پشتیبان از بخش های مهم سرویس های موجود و نیز تهیه نسخه پشتیبان از بخش هایی از محتوا برای ادامه سرویس در صورت بروز مشکل از جمله ویژگی های سرور پشتیبان و افزونگی است.
در صورت بروز هر گونه مشکل در ارائه سرویس اعم از مشکلات نرم افزاری/سخت افزاری با بکارگیری سرور پشتیبان، سرویس های اصلی قابلیت ارائه سرویس کامل را به مشتریان دارند.

D:شیفت زمانی:
دسترسی بدون محدودیت زمانی به محتوای زنده تلویزیونی یک ویژگی اصلی در سرویس های IPTV/OTT محسوب می شود. برای ارائه این سرویس نیاز به ذخیره سازی محتوای در حال پخش شبکه های تلویزیونی و ارائه آن بر اساس درخواست کاربران وجود دارد. ذخیره سازی مطمئن محتوا برای ارائه سرویس درخواستی و نیز مدیریت مناسب فرمت ذخیره سازی محتوا از جمله اصلی ترین چالش های ارائه این سرویس است. شرکت فاطر رسا نور آینده با طراحی و توسعه این راهکار کاملاً بومی، اقدام به ایجاد این سامانه کرده است...

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان