تلویزیون اینترنتی

vod تلویزیونی تعاملی است که محتوای ویدئویی را در قالب پخش زنده و مجموعه‌های فیلم و سریال روز و آرشیوی، مستند، آموزشی، انیمیشن و سایر دسته‌بندی‌ها ارائه می‌کند.این تلویزیون دارای مجوزرسمی ازسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. کاربران این تلویزیون می توانند محتوای دلخواه خود را شامل فیلم و سریال ایرانی و خارجی با دوبله اختصاصی و کارتون و انیمیشن و مستند، شبکه های اختصاصی کارا تی وی و تمامی شبکه های تلویزیون ایران در زمان و مکان دلخواه توسط اپلیکیشن موبایل(android) و(ios)، تبلت، دستگاه کامپیوتر و لپ تاپ شخصی و حتی از تلویزیون خانگی از طریق «کارا باکس» و یا تلویزیون های هوشمند ، با کیفیت عالی تماشا کنند. تلویزیون اینترنتی کارا علاوه بر امکان پخش آنلاین فیلم و سریال و شبکه های صدا و سیما، امکان دانلود را برای کاربران خود فراهم آورده است و در حال حاضر کاربران اپلیکیشن اندروید کارا می توانند فیلم ها و سریال های مورد علاقه خود را درون اپلیکیشن دانلود و تماشا کنند.

اولین و مهم‌ترین حاصل استفاده از این فن‌آوری، بالا رفتن کیفیت تصاویر تلویزیونی و کاهش هزینه‌های پخش برنامه‌هاست. کاربران IPTV با استفاده از اینترنت، آزادی عمل بیشتری برای دسترسـی به محتوای تصـویری دارند و تماشـای آنلاین برنامـه‌های زنده در هر مکان با IPTV برای آنها تجربه‌ای ‌لذت بخش خواهد بود. تماشـا و دنبال کردن برنامه‌های زنده در هر مکان با آسودگی خاطر و با بهترین کیفیت ممکن می‌تواند کمترین انتظار شما از این سرویس باشد. مشترکان سرویس IPTV به هنگام تماشای تصاویر می توانند برای مواردی مانند ایمیل های دریافتی و پیام فوری، پیام دریافت کنند، همچنین کنترل کامل بر روی قابلیت هایی چون برگشت، ارسال سریع، توقف و ادامه برنامه ها را خواهند داشت؛ همچنین می توانند از تلفن همراه یا رایانه جیبی (PDA) برای برنامه ریزی از راه دور IPTV استفاده کنند. در این فن‌آوری بیننده می‌تواند در نحوه اجرای برنامه‌ها دخل و تصرف داشته باشد. چراکه تلویزیون تعاملی قادر است با بیننده ارتباط دوطرفه برقرار کند تا بیننده بتواند از طریق یک شبکه ارتباطی موضوعی را که می خواهد دریافت کند. از دیگر مزایای IPTV، قابلیت داشتن دستگاه های ضبط دیجیتالی (VCR) برای ضبط فوری برنامه های متعدد است؛ تلویزیون اینترنتی حتی بدون نیاز به گیرنده های متعدد، مشاهده تصویر در تصویر را امکان پذیر می کند. به این ترتیب افراد می توانند در حالی که یک برنامه را تماشا می کنند با استفاده از امکان تصویر در تصویر در کانال های دیگر به گشت و گذار بپردازند. کاربرد دیگر آن امکان مشاهده یک رویداد از زوایای مختلف و مشاهده همزمان آن از دو زاویه مختلف با استفاده از امکان تماشای تصویر در تصویر است.

به طور کلی IPTV سیستمی را تعریف می کند که با استفاده از پروتکل اینترنت و از طریق اتصالات باند پهن، برنامه های تلویزیونی را در هر مکانی پخش می‌کند. استفاده از این فناوری نیازمند داشتن اشتراک و یک دستگاه IPTV است. سیستم IPTV بر بستر شبکه IP پیاده سازی شده است و برای عملکرد نیاز به اتصال شبکه، اینترنت پرسرعت و وای فای دارد. برای بهره برداری از سیستم تلویزیون تعاملی با استفاده از پروتکل اینترنتی می توان از تلویزیون‌های هوشمند بدون احتیاج به وسیله جانبی، و یا از دستگاهی جانبی به نام گیرنده دیجیتال تلویزیونی (STB) در کنار تلویزیون‌های موجود استفاده نمود تا بدین وسیله به آن قابلیت‌های تلویزیون هوشمند را افزود.

ویژگی های VOD :

دسترسی به طیف گسترده‌ای از فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های مستند ایرانی و خارجی

پخش زنده رویداد ها، مسابقات و برنامه‌های مختلف فرهنگی ، هنری و ورزشی

ضبط خودکار برنامه‌های زنده در زمانبندی‌ای که از پیش تعیین کرده‌اید

مشاهده جدول برنامه‌های پخش شده از شبکه‌های مختلف

مشاهده برنامه‌ها در بخش آرشیوها، تا 7 روز بعد از پخش

افزودن برنامه‌های مورد علاقه به فهرست «علاقه‌مندی» و دسترسی آسان‌تر به آنها

رویکرد اصلی و اساسی «کارا تی وی» ایجاد بستری برای ارتقاء سطح دانش و معلومات آحاد جامعه است

این تلویزیون علاوه بر خدمات فوق الذکر دارای شبکه های اختصاصی نیز می باشد که بر اساس نیاز و تقاضای مخاطبان شبکه های موضوعی راه اندازی می شود.

اشتراک:

کاربران با داشتن اشتراک عمومی واختصاصی به حجم قابل توجهی از محتوا دسترسی خواهند داشت.

محتوای بار گذاری شده در این تلویزیون در سه دسته بندی کلی به کاربران ارائه می گردد:

محتوای ویترین : این محتوا برای کلیه مراجعه کنندگان بصورت رایگان عرضه می گردد.

محتوای عمومی : استفاده از این محتوی با پرداخت اشتراک  میسر می باشد.

محتوای اختصاصی: استفاده از این محتوا علاوه برپرداخت اشتراک، به کد کاربری اختصاصی حسب شرایط اختصاصی آن نیاز خواهد داشت .